History • 1994-2003

Meetings and Conventions

 

1994 – 46th State Convention (21st Biennial) – Richfield – May
  • Guest Speaker: Barbara Irish, NFMC First Vice President
  • Performer: Ann Kristine Johnson, Twin Cities
  • Junior Composer winners:
    • Nicholas Moe-Alexandria
    • Angie Millner-St. Louis Park
    • Emily Reese-Willmar
    • Amanda Nelsen-Willmar
  • International Music Camp Awards:
    • Beth Broberg, Megan Holm, Lindsay Smith, Anne Garris, Seth Handahl
  • Euterpean Club of Alexandria’s 75th birthday
1996 – 47th State Convention (22nd Biennial) – Duluth – April 12 & 13
1997 –
  • Andrew Wilkowske, National Men’s Voice winner
  • Junior Festival entrants: 4378
  • Jessica Thompson-Plymouth-Wendell Irish Viola Award, Central Region
1998 – 48th State Convention (23rd Biennial) – Willmar
  • Willmar Musicale, West Central Keyboard Club, host – April 24 & 25
  • Student Audition Winners:
    • Edwin Aybar-Piano-Canby
    • Sarah Whiting-Strings-Cloquet
    • Andrea Bargabos-Voice-Duluth
    • Noelle Paulson-Woodwinds-Duluth
    • Megan Baumann- Organ-Marshall
  • Junior Festival entrants — 4512
  • Alec Sweazy-Minnetonka-Central Region Joyce Walsh Junior Award for the Disabled
  • MFMC Teachers’ Trust Scholarships: Dorothy Lutz, Judy Zylstra, Deirdre Mechelke, Jeannene Simonson, Anna Flesner, Susan Jacobson
  • International Music Camp Awards:
    • Melanie Gaalswyk
    • Russell Bird
1999 –
  • Aaron Hanson-Lake Crystal-Central Region Wendell Irish Viola Award Competition
  • Festival entrants: 4865
  • Student Audition Winners
    • Alina Lindquist-Women’s Voice
    • Cory Carlson-Maplewood-Man’s Voice
    • Amber Sorenson-Duluth-Woodwinds
2000 – 49th State Convention (24th Biennial) – Marshall – May 5 & 6
  • Tyler Sieh-Wendell Irish Viola Award Central Region
  • Laura Cordes MN National Week Essay Contest
  • Junior Composer winners:
    • Emily Blair-Savage
    • Carly Hultren-Raymond
    • Kevin Meyer-Grand Rapids
    • Kyle Puelston-Farmington
  • Junior Festival entrants: 5042
  • State Student Audition 1st Place Winners:
    • Rebecca Erickson-Woodwinds
    • Angela Hertling-Organ
    • Stephanie Lu-Piano
    • Marcus McConico-Voice
    • Angela Peterson-Voice
    • Gete Wangensteen-Strings
2001 –
  • International Music Camp Award: Nicholas Moe-Alexandria
2002 – 50th State Convention (25th Biennial) – Burnsville
  • Apple Valley MTA, Burnsville Area MTA, South Suburban MTA, host
  • National Guest: Elizabeth Paris, First Vice President NFMC
  • Performer: Carrie Kennedy, NFMC Young Artist Violin
  • Junior Festival entrants: 5452
  • Established MFMC web site: www.mfmc.net
  • Alena Troyer-Litchfield-Scholarship for Challenged Students
  • Teacher Trust Grant: Grace Cook-Norwood Young America
2003 – No Information

 

History • Next

History • Previous